Yoğun Cep Telefonu Kullanmanın Zararları

0

Teknoloji gelişti, imkanlar arttı derken çağımızda cep telefonu kullanıcılarını bekleyen risklerin sayısı da giderek artmaya başladı. Çocuk, genç, yetişkin, yaşlı derken herkes cep telefonu kullanmaya başladı. Akıllı cihazlar, internet, ilgi çeken uygulamalar, mesaj ve telefon görüşmesi ile vücudumuza bir tür mikrodalga radyasyon alıyoruz.

Cep Telefonuna Bağımlı Olmanın Sonuçları

Cep telefonunu aşırı kullananlarda birçok rahatsızlık akut ve kronik olarak görülmeye başlıyor. Yoğun cep telefonu kullanarak beyin hücrelerimizden bazılarını öldürüyoruz. Günde 2 saat cep telefonu kullanan erkeklerde sperm sayısı %30 oranda azalıyor. Bu oran telefon kullanım süresiyle paralel olarak artıyor.

Uzun süre cep telefonu kullanmak hamile kalmayı engelleyebiliyor, kısırlık ve cinsel verimsizlik yaratabiliyor. DNA ve hafıza olumsuz etkileniyor. Ayrıca bireylerde bağışıklık sistemi, kan hücreleri, saç kökleri ve lenfositler de zarar görüyor.

Bağımlılık yaratan, fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açan yoğun cep telefonu kullanımı alışkanlığından kurtulmak, gerekli yardımı almak ve oluşan rahatsızlıkların tedavisi için aile hekiminize, aile sağlık merkezlerine ya da size en yakın hastaneye başvurabilirsiniz.

 

Destek Alarak Cep Telefonu Bağımlılığı ve Zararlarından Korunmak Mümkün

Onsuz yapamadığınızı hissettiğiniz her şey bir tür bağımlılıktır. Teknolojik cihazlar, özellikle de cep telefonu bağımlılığı en fazla gençler arasında görülmektedir. Ailelerin bu konuda bilinçli olması, gerekirse çocuklarını aile hekimine ya da terapi görmesi için uzman bir danışmana götürmeleri ya da teşvik etmeleri önemlidir.

Bağımlılık depresyon, mutsuzluk ve yorgunluk sebebidir. Psikoloji olumsuz etkilenebilir. Ayrıca yoğun cep telefonu kullananlarda el ve kollarda uyuşmalar görülebilir. Kas hareketlerinde sorunlar yaşanabilir, el ve bilek ağrısı, kısmi uyuşma ve felç yaşanabilir. Sinir sıkışması gibi fiziksel sorunların tedavisi için aile hekimine gidilebilir. Aşırı telefon kullananlarda obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete, depresyon, sosyal beceri eksikliği, güven kaybı görülebilmektedir.

Bu kişilerde melatonin salgılanması azalır. Böylece uykusuzluk ve çeşitli uyku sorunları baş gösterir. Gün içinde düşük performans gösterilir. Bu kişilerin beyinlerinde küçülmeler görülebilir. Hafıza kaybı da görülen ciddi sorunlar arasındadır. Strese yol açan aşırı cep telefonu kullanımı, karar vermeyi zorlaştırır. İş ve yaşam dengesi alt üst olur. Bu kişilerin bir an evvel tedavi olması gelecekleri için çok önemlidir.