SAĞLIKTA ŞİDDET BAYRAMDA DA DEVAM EDİYOR !!!

0

Seydişehir 112 ekipleri arrest ihbarı değerlendirmek üzere Gevrekli mahallesine gittiklerinde saldırıya uğradılar.

Seydişehir 112 Ekipleri  arrest (kalp durması)  ihbarı değerlendirmek üzere Gevrekli mahallesine gittiklerinde saldırıya uğradılar. İddialara göre ; 112’e ekipleri 14:06’da bir ihbarı değerlendirerek ilçeye bağlı Gevrekli mahallesine 11 dakika sonra yaklaşık 15 KM ilerde bulunan mahalleye 14:17’de girdiklerinde çok geç kaldığı öne sürülerek taşlı  saldırıya uğradılar.

Saldırı sonucunda ambulansın camı patlayıp koltukta oturan sağlık personelleri kırılan camlardan hafif şekilde yaralandı. Beyaz kod verilen olayda sağlık personeli can güvenliği olmaması gerekçesi ile olay yerinden kaçtı. Fakat mahallede bulunan 3-4 araçla ambulansın peşine düşüp kovalayan hasta yakınları ile olan kovalamaca Seydişehir ilçe emniyet müdürlüğünün önünde sona erdi. Sağlıkçılar olayı savcılığa verdikleri suç duyurusu ve bakanlığa verdiği beyaz kod ile duyurdu.

Öte yandan saldırı sonucu müdahele edilemeyen hasta hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. Ambulans tamir olmak üzere Konya’ya gönderilirken sağlıkçıların hayati tehlikesi bulunmuyor.

Kaynak : Seydişehir Ajans

Bu habere binaen  Bademli  Aile  Sağlığı  Merkezinde  aile hekimi olarak çalışan Dr. Serkan AKINCI’ nın yazısını sizlere sunuyoruz…

Sağlıkta Şiddet Yasası İnsanlığın Utanç Yasasıdır!
Yıllarca 112 ve acilde çalışmış bir hekim olarak Konya Seydişehir Gevrekli Mahallesinde yaşanan bu olayı duyduğum anda hem memleketim hem insanlık adına birkez daha derin bir üzüntü duydum.(Ambulans 25 km ilk bir arrest vakasına 9-10 dakikalık bir ortalamada varır. Hasta yakınları nerede kaldınız diye sağlık ekibine taşlı sopalı saldırır, ekip can güvenliği endişesiyle olay yerinden kaçar, ardından 5 araç ambulansı takip edip önünü kesmeye ve saldırmaya kalkar bu arada müdahale edilemeyen hasta ölür …)
Tarihten bu yana en ilkel kabilelerden en gelişmiş ülkelere kadar el üstünde tutulan şifacı-doktor-hekimler, ne olduda dünyada eşi benzeri görülmeyen bir şekilde şiddete maruz kalmakta. Hangi sağlık çalışanı arkadaşımıza sorsak çalışırken karşılaşma ihtimali yüksek olan bir şiddet olayı yaşamaktan endişe içinde görevini yapıyor. Psikolojide “ Çalışma Hayatında Şiddet Görme Fobisi” isimli yeni bir rahatsızlığın araştırma ve tez konusu olup tüm dünya bilimine Türkiye’den tanımlanıp hediye edilmesi an meselesi.
Ambulansa yol vermeyen, uyarı için çalan siren sesini hiçe sayan sizlersiniz, sonra geç kaldı diye şiddet uygulayan sizler..
Tansiyonumu bir ölçün diye ambulansı çağıran, meşgul eden sizlersiniz ve sağlık ekibi sizin tansiyonunuzu ölçerken başka bir yerde araç içinde kurtarılmayı bekleyen kazazedenin hakkına geçen sizler…
Grip olmuş acile gelmiş nerde bu doktor diye bas bas bağırıp camı çerçeveyi indirirken hiç mi aklınıza gelmez yanınızda ağlayan kişinin kalbi durmuş yakınına müdahale ettiğimiz..
Ölürse doktordan kurtulursa Allah’tan mantığınızla siz insanlığınızı nasıl oldu da yitirdiniz..
Vatan millet diye bas bas bağıran sizler ambulansın acil servisin camlarını kırıp çalışanları darp ederek mi vatansever oluyorsunuz?
Hangi insan evladı acısı olan bir insanın acısını dindirmek istemez, yarasını sarmak istemez, yahu müslüman bir ülkenin müslüman insanları olarak hangi insan evladı hem de bunun ilmini görmüş meslek edinmiş sağlık çalışanları kurtarmak yerine öldürmek ister..
Aklım beynim durmuş, kalbim ise fena halinden sızlamakta. Mesai sonu evimize sağsalim gidebilelim diye, Sağlıkta Şiddet Yasası çıksın diye sendikalarla derneklerle tabip odaları ile bireysel kendi çabalarımızla binbir takla atıyoruz.
Benim açımdan ne mi? Sağlıkta Şiddet Yasası dediğimiz şey dünya insanlık tarihine geçecek bir utanç yasası olacaktır. Müslüman bir ülkede hastalara şifa dağıtan sağlık personelleri görevini yaparken hastalar ve yakınları tarafından şiddete maruz kalmasın diye umuyoruz ve istiyoruz ki devlet yasa çıkaracak. Ve tüm ülke genelinde neredeyse her gün bir sağlıkta şiddet vakası yaşanmaya devam edecek. Nerede? Müslüman bir ülkede. Sorgulayın derim! Kendinizi, imanınızı, insanlığınızı, ya yalan yanlış şeylere inanıyorsunuz ya da kalbiniz kurumuş…
Tüm bu yaşanan şiddet olaylarında vefat eden arkadaşlarımıza başsağlığı yakınlarına sabırlar, yaralanan ve şiddet gören arkadaşlarımıza şifalar diliyorum, Allah hepimizi böyle olaylardan korusun.
Dr. Serkan AKINCI