Osteoporozdan hergün 2 bardak süt ile korunmak mümkün

0

Uzmanlar osteoporoz riskine karşı uyardı: “Her gün 2 bardak süt için, hareketli yaşam biçimini benimseyin.”

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’nde, osteoporoz riski için uyarı: “Hareketsiz kalmayın ve düzenli beslenmeyle birlikte günde iki bardak süt için!”

Kemik erimesi ismiyle bilinen, 50 yaş üzerinde özellikle kadınlarda sık rastlanan osteoporoz hastalığından korunmanın yolu, düzenli beslenme ve hareketle birlikte günde 2 bardak süt içmekten geçiyor. Uzmanlar, hareketsiz yaşam tarzı, düzensiz beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler ve kalsiyum eksikliği nedeniyle ortaya çıkan osteoporozun önlenebilir bir hastalık olduğunu ve bu konuda toplumun bilinçlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Günde 2 bardak süt

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Osteoporoz kemiklerin güçlü ve sağlam kalması için gereken kalsiyumun büyük bir kısmının kaybolması anlamına gelir. Yaşlanma, hareketsiz yaşam tarzı ve menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesinin azalması ile birlikte kemikler kendilerini yenileyemiyor. Bu dönemde kemikler her zamankinden daha fazla desteğe ve kalsiyuma ihtiyaç duyduğu için günde tüketilecek iki bardak süt ile gerekli mineral ve vitaminler vücuda alınmış olur”

Düzenli beslenmenin önemini vurgulayan Prof. Dr. İnanç sözlerine şöyle devam etti: “Çocukluktan itibaren sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmak ve bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklardan korunmak için önem taşıyor. Dolayısıyla 7’den 70’e süt tüketimi, besin değeri ve içeriğindeki mineraller nedeni ile önem kazanıyor.”

Düzenli egzersiz önemli

Günümüzde 50 yaş ve üstü kadınların yüzde 50’sinde menopoz ile birlikte osteoporoz belirtilerinin de görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. İnanç, düzenli egzersiz yapılmasının, yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmasının bu sıkıntının giderilmesinde büyük önemi olduğuna değindi. Prof. Dr. Neriman İnanç, ayrıca osteoporoz ile birlikte kemiklerin hassaslaştığını ve kırılma, çatlama gibi acil müdahale gerektiren olayların sıklıkla yaşandığını, menopoz döneminde kemik taramalarının da düzenli yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Star

Editör: Dr Fırat KARADENİZ