Munchausen Sendromu

0

Munchausen Sendromu, kişinin kendisini sık sık hasta etmesi durumudur. Bunun nedeni, genel olarak sağlık personelinin ilgisi ve arkadaşlığını kazanmaktır. Bu sendrom, kişilik bozukluğudur ve hasta ilgi aramaktadır. Adını abartılı öyküleriyle bilinen bir Alman askeri olan Munchausen’den alan hastalık, ağırlıklı olarak kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, duygusal açıdan olgunlaşamamış, narsist eğilimleri bulunan, kendine güvenmeyen, kırılgan bir egoya sahip olan kişilerin tüm dikkatleri kendisine çekmek ve ilgi odağı olmak istemeleri ile ortaya görülmektedir. Hastalık, yapay bozuklukların ciddi şekli olan Munchausen sendromunda, art arda hastaneye yatmak, ömür boyu devam eden bir dunum haline gelmektir. Yapay bozukluk, hasta rolü yapmaktan farklıdır. Bu hastalığı bulunan kişiler fiziksel belirtiler üretmektedir ve bunlar bilinçli değildir.

Munchausen Sendromu zor teşhis edilen bir hastalıktır. Bunun nedeni, kişinin dürüst bir şekilde cevap vermemesidir. Ayrıca hekimlerin bu hastalığa teşhis koymadan önce muhtemel fiziksel ve ruhsal hastalıkları devre dışı bırakmalı, genellikle çeşitli tahlil, test ve işlemler uygulamalıdır. Bu hastalık karakter bozukluğudur ve psikotik psikopatolojisi olan hastaların ender de olsa başarıyla tedavi edilmesi mümkündür. Yönlendirmeleri kabul etmek hastanın gerilimlerini biraz azaltmakla birlikte kışkırtmaları giderek artmakta ve sonuçta hekimlerin yapmak istediği ya da yapabileceği her şeyi aşabilmektedir. Hastalar olmayan belirtileri söylemektedir. Ayrıca hastalık üretebilmektedirler ve bunun için kesme, yakma, zehirli madde enjekte etme, aşırı doz ilaç alımı gibi farklı yöntemlerle gerçekleştirebilmektedir. Hastanın amacı, başkalarının dikkatini ya da sempatisini kendisine çekmektir. Sunun için ağrılı ya da tehlikeli test ve operasyonlara kolaylıkla girebilmektedir.

Bu hastalık erken yetişkinlik döneminde başlamakta, 30 ila 50 yaşlarındaki yetişkinleri etkilemektedir. Teşhisi ve tedavi zor bir hastalıktır çünkü hasta sürekli olarak hekim ya da hastane değiştirebilmektedir. Tedavi sürecinde psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi ve sosyal servislerin yararlı olduğu ifade edilmektedir. Munchausen sendromu, ölüm ya da intihar da dahil olmak üzere ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bir de Munchausenby Proxy sendromu vardır ve kişi, başkalarında hastalık belirtileri yaratmakta ya da uydurmaktadır. Buna kişinin çocukları da dahildir. Yani çocuklarında da hastalık olduğu konusunda ısrar etmektedir.