Meme Kanserinde Erken Teşhis

0

Meme hücrelerinde başlayan bir kanser türü olan meme kanseri, akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Meme kanseri kadınlarda, erkeklere oranla 100 kat daha fazla görülmektedir. Tümörlerin yayılmasından önce erken teşhis edilen meme kanseri vakalarında %95 oranda hayatta kalma şansı vardır. Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi meme kanserinde en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir.

Uzmanlar, Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemine Dikkat Çekiyor

Uzmanlar hastaları, hasta yakınlarını ve bu hastalığa yakalanma riski olan vatandaşları erken teşhisin önemini vurgulayarak bilgilendirmektedir. Ülkemizde ve dünyada var olan aile hekimliği sistemiyle, halk bu konuda giderek bilinçlenmektedir. Kanserli hücrelerin diğer doku ve organlara sıçramadan, meme kanserinin ilk evrelerinde hastalık teşhis edilirse, hastanın kurtulma şansı artmaktadır.

Ayrıca erken teşhis ile kanser tedavisi daha etkin bir biçimde uygulanabilmektedir ve hastalar kemoterapi, radyoterapi, ilaç ve ameliyat tedavisinden daha az kayıp ve yan etkiyle karşılaşmaktadır. Teşhis ve tanılamada kullanılan ultrason, mamografi ve elle muayene yöntemleri ne kadar erken yapılırsa, meme kanseri ile o denli kolay savaşılabilir.

 

Aile Hekimleri Erken Teşhiste Size Yardımcı Olabilir

Bulunduğunuz semtte size atanmış olan aile hekiminize, size en yakın sağlık ocağı ve sağlık kuruluşundan ulaşabilirsiniz. Burada mevcut imkanlarla çeşitli görüntüleme teknikleri ile belli dönemlerde sağlık taramalarınız yapılacaktır. Küçük ilçeler ve köylerdeki aile hekimleri, gerekli donanım bulunmadığında sizi muayene edip size gereken bilgileri verecek ve sizi en yakın tam donanımlı bir hastaneye ya da sağlık kuruluşuna yönlendirecektir.

Aile hekimine danışmanın genel sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Hastanelere randevulu sistemle gitmeye karar verdiğinizde günlerce bekleyebilirsiniz. Ancak her semtte bulunan sağlık ocakları size özel aile hekimleriyle size her an destek olabilmektedir. Aile Sağlığı Merkezleri, aile hekimleri, sağlık ocakları ve sağlık kuruluşları tarafından kayıtlı ve risk grubundaki hastalarla yapılan düzenli tarama, kontrol, muayene işlemleri düzenli aralıklarla yapılmaktadır.

Bu işlemler sürecinde mamografi ve ultrason çekimlerinin yapılması, testlerin değerlendirilmesi ve son olarak hastanın bilgilendirilip uygun tedaviye başlanması gerçekleşmektedir. Aile hekimleri son dönemde getirilen bir yenilikle gezici araçlarla mahalle halkının evlerine gidip muayene ve kontrol de yapmaya başlamıştır.