Güneş yanığında enfeksiyon riskine dikkat

0

Cildimiz uzun süre güneşe maruz kaldığında bir takım zararlar görebilir. Özellikle uzun süre güneş altında kaldığımız günler cildimizin güneş gören yerlerinde yanmalar, kabarcıklar görülür. Bu yanıklar geçici olarak görülse de aslında dikkat edilmediğinde enfeksiyona kadar uzanan bir süreç kişiyi beklemektedir. Ayrıca deride enfeksiyon olduğunda kalıcı kötü görüntüler de oluşabilmektedir.

Güneş yanıkları, cilt üzerinde gelişmekte olan içi su dolu kabarcıklardır ve bu kabarcıkların deride kalıcı iz bırakma riskleri de bulunmaktadır. Sıcak hava ve ultraviyole ışınların küresel ısınma nedeniyle artıp cildimizi daha çok etkilemesi ise uzmanların söylemiş olduğu başka bir unsur. Cildimizin zarar görmemesi için ise saat 10:00 ile 16:00 arasında dışarıya çıkmamak gerekiyor. Kişinin mutlaka dışarı çıkması gerekiyor ise de güneş gören bölgelerine güneş kremleri sürmesi de şart.

Dermatoloji uzmanları, yaz aylarının ilk günleri uzun süre güneş altında kalınmaması gerektiğini söylemekte ve buna ek olarak güneşlenme sürelerini günden güne artacak şekilde ayarlanması gerektiğini de belirtmekte. Güneşlenmek için çıkılan ilk günün yarım saati aşmaması da oldukça önemli.

Enfeksiyon nasıl fark edilir?

Güneş yanıkları sonrasında oluşan enfeksiyonları anlamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Öncelikle enfeksiyon bulunan yaralarda normalden daha fazla kızarıklık ve buna ek olarak da yanma hissi bulunur. Bu tür sorunları bulunan kişilerin uzman hekimlere görünmesi şarttır. Eğer uzman hekimlere gidilmez ve muayene olunmaz ise yaralar su toplayacak ve kabarcık halini alacaktır. Bu duruma ek olarak da yaralar şişecektir. Bu yaraların ileri ki süreçlerinde ise geri dönülmez bir yola girilecek yani estetik açıdan geri dönüşü olmayan görüntüler oluşacaktır.

Güneş yanığına ilk müdahale nasıl yapılır?

Güneş yanıklarını kısa süreliğine geçirmek için yapmamız gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Kişiler yanık olan yere sadece buz ile soğuk uygulaması yapmalı ve yanık yerine yoğurt, salça ya da diş macunu sürmek gibi yanlışlardan kaçınmalıdır. Soğuk uygulaması yapıldığı sırada derinizi yolmamanız da uzman hekimler tarafından önerilmektedir.