Erteleme Hastalığı

0

Türkçe olarak erteleme sendromu olarak açıklanan procrastination; yetişkin bireylerin günlük sorumluklarını durmadan ertelemesi ve sonucunda da yapamamalarına veya eksik bir biçimde tamamlamalarına verilen addır.

Erteleme Hastalığı Neden Olur?

Erteleme hastalığı bulunan kişilerin genel olarak fazlaca mükemmeliyetçi ve ayrıntıcı olduğu tespit edilmiştir. Toplumun neredeyse yüzde yirmisinde görülen bu sendrom ergenlik dönemi ile başlayarak bazen yaşanan travmalardan da beslenerek yetişkin hayatın çoğunluğunda görülebilmektedir. Bunun esas nedeni ise kişinin işi olduğundan daha büyük görmesi sonucu planlamalar ve endişeler içinde yapılması gerekene bir türlü başlamaya cesaret gösterememesidir.

Procrastination Hastalarının Yaşamlarında Nasıl Değişiklikler Bulunur?

Erteleme hastalığına sahip bireylerin hayatları genel olarak sendromlarından kaynaklanan olumsuzluklar ile doludur. Yapmaları gereken işleri yapmamaları veya tamamlamaları nedeni ile işlerini kaybetmeleri ve hayatın diğer birçok alanında da başarısızlığa uğramaları söz konusu olabilmektedir. Daha stresli bir yaşam sürdüklerinden strese bağlı sağlık sorunları da erteleme hastaları arasında sıkça görülür.

 

Procrastination Tedavi Edilebilir Mi?

Erteleme hastalığının tedavi edilmesi için hasta bireyin kendisi ile yüzleşerek soruna çözüm arayışına geçmesi gerekmektedir. Bunun dışında dışarıdan gelecek bir müdahale bu sendromun giderilmesinde yardımcı değildir. Bir psikiyatrdan yardım alan bireyin öncelikle bu sendroma neden olan etkenleri gözden geçirmesi hastalığın durdurulması için etkili bir yöntemdir.

Procrastination Nasıl Çözümlenir?

Erteleme hastalarının esas sorunu sorumlulukları zorlayıcı bulmaları olduğundan ilk çözüm yapılacak işlerin bütünden parçaya yayılmasını sağlamak olacaktır. Erteleme sendromu bulunan kişinin gereken işleri bir sefer yerine parçalara bölerek yapması işi kolaylaştırarak başarı sağlayabilmektedir. Bu çözüm için bireyin sendromu ile mücadele etmede kararlı davranması şarttır. Pomodoro tekniği adı verilen zaman yönetimi tekniği ile erteleme hastalığının yol açtığı sorunları tedavi etmek mümkündür.

 Zaman Yönetiminin Procrastination İçin Önemi Nedir?

Erteleme hastaları genelde zaman yönetimi konusunda başarısız oldukları için hayatları kötü yönde etkilenen insanlardır. Bu nedenle bireyin zaman yönetimini öğrenmesi sendromun da ortadan kalkması için son derece gerekli bir durumdur. Zaman yönetimini geliştirmek için akıllı telefon uygulamaları bulunduğu gibi işleri zaman dilimlerine bölerek yapmaya alışmak mantığı ile geliştirilen pomodoro tekniği de son derece etkilidir.