Doktora silah çeken kalfaya 30 ay hapis

0

Trabzon’da, aile hekimine silah çeken eczacı kalfası hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay cezayı onarsa, şüpheli O.K., 30 ay hapis yatacak.

Mart ayında Aile Hekimi Hasan Eraydın’ın odasını silahla basan O.K’nın yargılanmasında sona gelindi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi, saldırganı, silahlı tehditten 1 yıl 8 ay, hakaret suçundan ise 10 ay hapse mahkum etti. Yargıtay cezayı onarsa, şüpheli O.K., 30 ay hapis yatacak.

Mayıs ayında “Sağlıkta Şiddeti Durduruyoruz” hareketi başlatan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Başkanı, Dr. Gürsel Özer, kararın önemli bir başlangıç olduğunu söyledi. Özer, bu tür suçların önüne geçilmesini sağlayacak, caydırıcı cezalar içerenSağlıkta Şiddet yasasının bir an önce çıkması talebini yineledi.

Özer, “Kanun yapıcıların, bakanlık yetkililerinin duyarsız kaldığı, yok saydığı sağlıkta şiddetin önlenmesi için, bazı hakimlerimizin duyarlılıkları takdire şayandır. Sağlıkta şiddetin önlenmesinin en temel şartlarından biri olan etkin ve caydırıcı bir kanun için, yasa koyucular maalesef hiçbir eylem içinde olmamışlar, içerisinde bulunduğumuz vahim durumu sadece izlemekle ve kınamakla yetinmişlerdir. Defalarca verilen sözlere rağmen, şiddetin önlenmesine yönelik etkin bir kanun, “Meclis Sağlık Sosyal İşler Komisyonu”nda dahi gündeme gelmemiş, herhangi bir adım atılmamıştır” değerlemesinde bulundu.

Sağlık tesislerinin adeta kamuya meydan okuma alanları haline dönüştüğünü söyleyen AHEFBaşkanı, bir mobbing hattı gibi işleyen ALO 184 şiddet hattının kapatılmasını istedi.

Dr. Gürsel Özer, sağlıkta şiddetin önlenmesi adına etkin ve caydırıcı bir kanun çıkıncaya dek, şiddete ve mobbinge karşı mücadelelerinin süreceğini söyledi.

Editör: Dr Fırat KARADENİZ
Kaynak: ntv