DEPRESYON VE B12 VİTAMİNİ

0

DEPRESYONU BİR VİTAMİNLE TEDAVİ ETMEK Mİ?

“Depresyonun pahalı olmayan, kolayca ulaşılabilecek, reçetesiz satılan bir takviyeyle iyileşebileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Veya kronik kaygı durumundan, doğal stres azaltıcı maddeler içeren bazı yiyecekleri daha fazla tüketerek kurtulabileceğinizi? Okumaya devam edin şaşıracaksınız ve memnuniyet duyacaksınız.

Her gün zihinlerini karmakarışık eden farmasötik ilaçlardan kurtulabilecek gücü bulmak için her şeyi yapmak isteyen insanlar görüyorum. Bu özellikle hamile kalma umudunda olan veya hamile kalmış kadınlar için geçerli. Bana ilk kez gelen hastanın biyolojisiyle ilgili bilgi edinmek için istediğim testlerin başında B12 seviyesi geliyor. Düşük mü? Öyleyse muayenehaneme gelmelerinin nedeni bu olabilir mi?

DEPRESYON GELİŞMESİNİN ALTINDA B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLDUĞU UZUN ZAMANDIR DÜŞÜNÜLÜYOR

 B12 hayatın temel yapı taşlarından birisi. Ve yıldızlı bir antidepresan. Hepimizin, kırmızı kan hücresi ve sinir hücresi zarı üretmek, DNA’mızın ifadesinin düzenlenmesi ve diğer çeşitli beyin ve vücut fonksiyonlarını yerine getirmek için B12’ye ihtiyacımız var. Beyni ve sinir sistemini korur, dinlenme ve ruh hali döngülerini düzenler ve bağışıklık sisteminin düzgün işlev görmesini sağlar. Ciddi eksiklik durumu sadece depresyona yol açmakla kalmaz, paranoya, sanrı, hafıza kaybına hatta idrar kaçırma, tat ve koku duyularının kaybolması ve en sonunda da beynin fiziksel olarak küçülmesine ve bunamaya yol açabilir.

Tıp literatürü bu belirtileri gösteren ve sadece bir B12 iğnesiyle düzelen kişilerin vaka raporlarıyla doludur. Bunların en çarpıcı olan birisinden, 2003 tarihli bir vakadan örnek vermek isterim. Hayatı boyunca vejetaryen olan bir kadında bir buçuk ay süresince sürekli kötüye giden depresyon durumundan sonra sanrılar ve paranoid duygular başlamış, katatoniye (uyanık ve hayatta olmasına rağmen hiç tepki vermemek, donmak) kadar gitmiş belirtiler. Elektroşok ve antipsikotik ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılıyormuş ki başka bir hastaneye götürülmüş. Orada B12 seviyesi ölçülmüş ve bir iğne yapılmış. Bundan sonra tamamen iyileşmiş ve başka tedaviye gerek kalmamış.

Toplumun beşte ikisinde ciddi B12 eksikliği olduğu tahmin ediliyor. Bunun nedenleri arasında yetersiz beslenme, disbiyosis (bozulmuş bağırsak florası), PPI türü mide ilaçları ve diyabet ilaçları kullanımı bulunuyor. Vejetaryen ve veganların daha da dikkatli olması gerek bu konuda çünkü B12 en çok hayvansal gıdalarda bulunuyor.

Özellikle hamile kadınlar için bu konu çok önemli. B12’di eksik annelerin bebeklerinde nörolojik belirtiler, gelişimsel gerilikler vb görülebiliyor. Optimal sağlık için B12 düzeyinizi mutlaka 600 pg/ml’nin üzerine çıkarın. Depresyonunuz varsa da bunun B12 eksikliğinden olabileceğini unutmayın.”

 

Kaynak:

Dr. Kelly Brogan

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

 http://kellybroganmd.com/cure-depression-with-a-vitamin/…

https://www.facebook.com/saglikliyasiyoruzcom/posts/1016596415116755:0