Camide pembe tişörtle meme kanserini anlatıyor

0

Trabzon Akçaabat Sebat Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Dr.Halil Aktaş, sıra dışı uygulamalarıyla önce ilçenin sonra Türkiye’nin dikkatini çekti. “Aile dostu” olmaya özen gösteren Aktaş, tüm aile sağlığı merkezini pembe süslemelerle donatıp, “Kanser taramanızı yaptırın” yazılı pembe tişörtlerle aile sağlığı merkezlerinde, köylerde, parklarda, pazarlarda ve camilerde meme, kolon ve rahim kanserlerini anlattı. Aile sağlığı merkezinin önüne stantlar kuruldu, vatandaşlarla yapılan kısa röportajlar aile sağlığı merkezinin bekleme salonlarındaki televizyonlarda yayınlandı.

Pembe tişörtlerle her hafta kurulan semt pazarında farkındalık yaratan Aktaş, “Bu etkinliklerimizden sonra akın akın aile sağlığı merkezimize gelerek kanser tarama testleri yaptıran köylüler hizmetimizden çok memnun kaldı” dedi.

Halil Aktaş ve çalışma arkadaşları, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile işbirliği yaptı. Köylerdeki vatandaşlar minibüslerle alındı ve kanser taraması için ilçeye götürüldü. Tarama testleri konusunda kampanyalar yapan Aktaş, “Aşılama çalışmalarıyla çocuklarımızı hastalıklardan nasıl korumaya çalışıyorsak, ileri yaştaki ve risk grubundaki nüfuslarımızda kanser tarama çalışmaları yapmalıyız. Vatandaşlarımızı, erken teşhisle tedavi edilebilen meme, kolon ve rahim ağzı gibi kanserlerden korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

8 KADINDAN BİRİ

Yaklaşık 4 bin hastası olduğunu kaydeden Aktaş, doktor hasta ilişkisi içinde değil aile dostu olarak ilişki kurduğunu belirterek şöyle dedi: “Hastalarımın tamamını yakından tanıyorum. Birbirimize saygımızı ve sevgimizi büyüttük. O yüzden kampanyamız daha içten oldu, hızla büyüdü.” Meme, kolon ve rahim ağzı kanserleriyle mücadele eden Aktaş, “İstatistikler her 8 kadından birinin meme kanseri olacağını söylüyor. Aile hekimleri olarak bize en çok koruyucu hekimlikte iş düşüyor. Aile sağlığı merkezlerimizde bile günümüzde kanser taraması yapabiliyoruz. Bakanlığımız bu konuda bizleri destekliyor. Madem her 8 kadından biri kanser olacak, madem biz kayıtlı nüfusumuz için koruyucu hekimlik yapmak istiyoruz bu taramaların sayısını artırmalıyız” dedi.

Akçaabat Sebat Aile Sağlığı Merkezi doktorları ve hemşirelerinden bir grup, her salı kurulan Akçaabat Pazarı’nda meme, kolon ve rahim ağzı kanserini anlatarak kadınları tarama testlerine davet ediyor. Pembe tişörtleriyle pazarda çok dikkat çektiklerini ve bu etkinlik sayesinde tarama sayılarının her geçen gün arttığını kaydeden Aktaş, “Bir ay içinde ilçedeki tarama testlerinin yüzde 80’ini biz yaptık. Amacımız toplumumuza tarama yaptırma bilincini kazandırmaktı. Tahmin ettiğimizden daha olumlu sonuçlar alındı” diye konuştu.

İlgili Haber Linki :http://www.haberturk.com/camide-pembe-tisortle-meme-kanserini-anlatiyor-1710345