Aşırı Uyuma Hastalığı: Hipersomnia

0

Uyku, insan vücudunun temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. Fakat fazla uyku kişide diyabet, kalp rahatsızlıkları ve ölüm riskini arttıran tıbbi sorunlara yol açabilmektedir. Kişinin çok fazla uyuması depresyon ve düşük sosyoekonomik düzey ile de ilgili biri durum olabilmektedir. Sosyoekekonomik düzeyi düşük kişilerin daha fazla uyuduğuna dair yapılan araştırmalar bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Hipersomnia

Aşırı derecede fazla uyumak tıbbi bir hastalıktır. Bunun tıp dilindeki adı “hipersomnia”dır. Bu hastalığa yakalanan kişiler gün içerisinde sürekli olarak uykusuzluk sorunu yaşarlar. Hipersomnia hastaları gece uykularını çok uzun sürede tamamlamaktadırlar. Buna rağmen yeteri kadar dinlenemeyen hipersomnia hastaları, bunun yanında anksiyete sorunları, enerji düşüklüğü ve hafıza sorunları da yaşamaktadırlar.

Hipersomniayı Tetikleyen Şeyler

Obstruktif Uyku Apnesi :  Obstruktif uyku apnesi dediğimiz rahatsızlık da kişilerde uyku sorunlarına yol açabilir. Uyku apnesi kişinin gece uykusunda solunumu anlık olarak durmaktadır. Bu durum da kişinin yeterli kalitede uyumasına engel olabiliyor. Bunun sonucunda ise kişinin uyku ihtiyacı yeteri kadar karşılanamamaktadır. Bu durum kişinin uyku döngüsünü bozduğu için uyku apnesi bir neden olarak kabul edilmektedir. Uzun süre uyuyan her insan hipersomnia değildir. İnsanlarda uyuma isteğini tetikleyen birçok neden vardır. Alkol de bunlardan biridir. Aşırı alkol alan insan alkol alımını azalttığında uyku düzeni de bir süre sonra normale dönecektir.

Narkolepsi:  Çok fazla uyumaya sebep olan etkenlerden birisi de narkolepsi sorunu olabilir. Bu rahatsızlıkta beyin uyku ve uyanma arasında olan döngüleri doğru şekilde düzenleyememektedir. Bu durumun nedeni bilinmemektedir. Narkolepsi sorunu olan kişiler gün içinde aniden uykuya geçebilmektedir. Bu kişi için büyük bir sorun olmaktadır.

Kronik Bitkinlik:  Fazla uyumada diğer bir sebep kronik bitkinlik sendromu da olabilmektedir. Bazı insanlar yeteri kadar dinlenseler dahi kendilerini sürekli olarak yorgun ve bitkin hissetmektedirler. Kronik bitkinlik sendromu tam olarak nedeni bilinmeyen bir sendromdur. Fakat bunun yanında viral bir enfeksiyon sonucu veya biyolojik olarak stres yaşamamanın bu sendromda etkili olabileceği düşünülüyor. En son sebep olarak kişinin kullanmış olduğu maddelerde çok fazla uykuya sebebiyet vermektedir.