Apotemnofobi Hastalarının Akıl Dışı Davranışları

0

Bugünkü yazımızda dünya üzerinde görülen en ilginç sendromlardan birine değineceğiz. Apotemnofili denilen bu sendromun kişiye neler yaptırabildiğini duyduğunuzda hayret edeceksiniz.

Apotemnofili kişinin kendi vücuduna yabancılaşması ve vücut kimliği bozukluğu yaşaması durumuna denir. Gelmiş geçmiş en ilginç sendromlardan biri olan apotemnofili sendromu olan hastalar vücutlarındaki bazı organların kendilerinin olmadığını iddia eder. Öyle ki; apotemnofili hastası bir kişi “Bu kol bana ait değil!” diye tutturabilir. Kişinin kendi kolunun başkasına ait olduğuna inandığı düşüncesi başlangıçta biraz komik gelebilse de  apotemnofili sendromu olan bir hastanın kolunu kestirmek için gösterdiği çabayı gördüğünüzde hiç komik olmadığını farkedersiniz.

Başlıksız-1

Apotemnofili Hasta ve Hastalık Özellikleri

1) Bu bozukluğa sahip kişi bedenlerinde herhangi bir uzvun kendine ait olmadığını, veya bütününde o uzva yer olmadığı fikriyatına kapılmaktadırlar.

2) Bu hastalığa yakalanmış bireyler özellikle kol ve bacaklarından rahatsız olmaktadırlar.

3) Aportemnofili rahatsızlığı son derece ender görülen rahatsızlıklar arasındadır.

4) Bu rahatsızlığı yaşayan bireyler çevrelerinde var olan uzuvları kesilmiş bireyleri kıskanırlar. Fakat bu durum kendilerinde utanç hissine neden olduğu için bu durumu belli etmez, gizlerler. Doktorlar, apotemnofili sendromu hastası kişilerin bu durumunu açıklayamaz. Hatta çoğu zaman bu konu ile ilgili tartışmalar ortaya çıkar ve daima fikir ayrılığına düşülür.

5) Ortaya atılmış çok fazla görüş olsa da bazı uzmanlar bu durumu, beden algısı bozukluğu olarak nitelendirirler.

6) Apotemnofili hastalığının ortaya çıkmasında psikologlar ve nörologlarca en çok kabul edilen neden sendromu yaşayan bireyin beyninin doğru bir şekilde haritalanmamasıdır.
7) Bu duruma ilk bakışta kişinin kesinlikle akıl dengesinin yerinde olmadığını düşünebilirsiniz fakat bu sendromu yaşayan bireylerin büyük çoğunluğunun akli dengesi yerinde.

8) Apotemnofili sendromuna yakalanan hastaların istenmeyen uzuvlarından kurtulmak için çok ilginç yöntemlere başvurduğu görülmüştür. Bu ilginç yöntemler arasında kollarını ve bacaklarını dondurmak, kasıtlı olarak arabanın önüne atlamak, bacaklarını tren raylarına bağlamak gibi inanılmaz davranışlar yer almaktadır.