Anestezik Bilinçlilik

0

Anestezik bilinçlilik, anestezik farkındalık olarak da adlandırılmaktadır. Bu durum, hastaya ameliyat öncesi verilen anestezik ilaçlarda yaşanan bazı sorunlar nedeniyle hastanın tam anlamıyla hissizleşememesi durumudur. Bu durum yılda 25 ila 30 bir kadar kişide görülmektedir. Nedenleri birden fazladır. Genel olarak alkol ve uyuşturucu kullanan kişilerde görülmektedir. Ender de olsa anestezik ilaçların yetersiz bir şekilde verilmesi, maskenin yanlış yerleştirilmesi gibi nedenlerden kaynaklandığı da tespit edilmiştir.

Çoğu olayda hastanın vücudu geçici olarak felç olmakta, bu nedenle hasta, ameliyat sırasında bilincinin yerine geldiğini anlatamamaktadır. Bu da ameliyatı sırasında doktorların konuşmalarını duymakta,  ileri aşamada ise hasta vücudunda yaşadığı tüm acıları tam alamı ile hissetmekte ancak yardım isteyememektedir. Bu kişilerin geçirdikleri ameliyatın ardından ciddi psikolojik sorunlar yaşadıkları, hatta intihar ettikleri de gözlemlenmiştir.

Herhangi bir nedenden dolayı ameliyat olunacağı zaman kişinin aklında bin bir farklı soru geçmektedir anca anestezik bilinçlilik yaşayacağı düşünülmez. Oysa bu durum da ihtimal dahilindedir. Anestezi verildiğinde ondan geriye doğru sayılmakta, sıfıra gelmeden uykuya dalınmaktadır. Ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır. İşte mümkün olmadığı anlara anestezi farkındalığı denilmektedir. İşte bu anda ameliyatın ortasında uyuşturucunun etkisinden çıkıp dehşetle uyanmak mümkündür.

Uyananlar, neşterin kestiğini, kemiğin üzerinde testerenin hareket etiğini, kaburgaların mengene ile açıldığını hissetmekte, ancak yaşadığı kâbusu dile getiremez. Çünkü vücudundaki herhangi bir uzvu hareket ettirme imkanı yoktur. Hasta o an haykırmak ister ancak bunu da başaramaz. Kesilen bölge dikilirken de anestezi farkındalığı yaşayan hasta, ameliyatın her aşamasını acı içinde yaşar, Üstelik istemeden de olsa bu acıya katlanmak zorundadır.

Anestezik bilinçlilik ile karşılaşma olasılığı binde 1.3 olarak belirtilmektedir. Bu da yılda 21 milyon kişinin anestezi verilerek ameliyat edildiği düşünüldüğünde yaklaşık olarak yılda 25 bin kişinin ameliyat masasında uyandığını söylenebilir. Türkiye’de de “anestezik farkındalık” yaşanmakta.

Bu hastalar ameliyat masasında adeta felç olmuş gibi yatmakta, ameliyat sırasında yapılan tüm konuşmaları duyuyor. Ayrıca kendi ameliyatını canlı olarak izliyor. Bu durumun sıklıkla sezaryende görüldüğü belirtiliyor. Bazı uzmanlar anestezik farkındalık yaşayan hastaların acı hissetmediğini, belirtmekte, ameliyat olurken yalnızca çevresindeki sesleri duyduklarını söylüyor.