20 Yıl Önce Bugün Akşam Yemeğinde Ne Yemiştin?

0

Hipertimezi rahatsızlığı bulunan kişiler genel olarak önemsiz de olsa kişisel öneme sahip olaylar hakkında normal bir insandan çok daha fazla geniş bir hafızaya sahiptirler. Yaşadıkları önemli ya da önemsiz olayların tümünü hatırlama konusunda çok güçlü yetenekleri vardır. Yapılan araştırmalara göre tüm dünyada bilinen üstün otobiyografik bellek ya da hipertimezi hastalığı olan toplam on iki kişi bulunmaktadır.

Her Şeyi Hatırlıyorlar

Bir düşünün bakalım hayatınızda bir kişi yaklaşık 10 yada 15 yıl önce yaşanan bir günün tüm ayrıntılarını önemsiz dahi olsa hiçbir zahmet harcamadan kolaylıkla hatırlayabiliyor. Bu kişi hakkında düşünceleriniz ne olurdu? Tahminen muhteşem ötesi bir hafızaya sahip olduğunu düşünürdünüz. Bu üstün bellek türünün tıptaki adı Hipertimezi’dir.

Her insan hayatında etkisi olan olayları hatırlama yeteneğine sahiptir. Fakat geçmişimizde çok fazla gereksiz ve hatırlanmaya değer olmayan ayrıntılar ve olaylar yer almaktadır. Hipertimezi tanısına sahip kişiler geçmişlerinde olan tüm olay ve detayları aşırı derece ayrıntılı bir biçimde hatta dakika dakika hatırlama yetisine sahiptirler.

Bilim Adamları Açıklayamıyor

Hipertimezi bireyin geçmişinde yaşadığı her şeyi ayrıntılı bir biçimde hatırlama kapasitesini belirten, bilinen bir nedeni olmayan nörolojik bir durumdan ibarettir. Bu duruma bir örnek verelim. Hipertimezi tanısı bulunan bir kişiye 12 nisan 2004 tarihinde ne giydiğini hatta havanın nasıl olduğunu sorduğumuzda kolaylıkla tarif edebilir, o gün kimlerle konuşmuş veya tanışmış ise onları da anlatabilir. Sormuş olduğunuz tarih hiçbir öneme sahip olmayan bir tarih olabilir fakat tarih hiç fark etmeksizin tüm olayları ve ayrıntıları sizlere anlatabilir. Ayrıca hipertimezi tanısı olan bir kişiye vermiş olduğunuz tarihin haftanın hangi gününe denk geldiğini dahi sizlere söyleyebilmektedir.

Bu kişilerin özelliklerine baktığımızda, hipertimezi tanısı olan kişiler 10 yaşından itibaren hayatlarının her gününü net bir şekilde ayrıntılı hatırlayabilirler. Yıllar önce olmuş önemli önemsiz her olayı yani ne yediğini dahi hiçbir efor sarf etmeden hatırlayabilmektedir. Geçmişi rahatlıkla hatırlayabilseler dahi bu durum sadece kendi hayatları ile ilgilidir. Başkalarının hayatları ile ilgili olayları hatırlayamazlar. Bu durum tamamen kişisel olayları kapsamaktadır.