20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

0

Çocukları dilendiremezsiniz.
Çocukları eğitimden uzak tutamazsınız.
Çocuklara şiddet uygulayamazsınız.

Çocukları seversiniz.
Çocukları korursunuz.
Dünyanın en masum, en güzel varlıkları çocuklar. Biz aile hekimleri, çocuklarımızla henüz annelerinin karnındayken tanışıyoruz. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmeleri için 9 ay boyunca, anneleriyle birlikte takiplerini yapıyoruz. Bir süre sonra yüzyüze tanışıyoruz onlarla. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde benimsenen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 24. maddesinde sözü edilen sağlıklı yaşam haklarının en sıkı takipçileri oluyoruz. Aşılarını, izlemlerini yapıyor, bebek ve çocuk ölüm oranlarını düşürme yolunda mücadele veriyor, beslenmelerinden temizliklerine kadar her konuda ailelerinin de bilinçlenmesi için eğitimler uyguluyoruz.

Çocuklarımıza bakarken, kendi evlatlarımızdan ayırmıyor, verdiğimiz her sağlık hizmetinde onlar için en yararlı olanı tercih ediyor, çocuklarımızın yaşama ve gelişme hakkını kullanmaları için hareket ediyoruz. Biz aile hekimleriyiz. Her zaman söylediğimiz gibi aileden biriyiz. Bu nedenle çocuklarımızın sadece sağlıklarını değil tüm haklarını korumaya özen gösteriyoruz.

Ailesinden ya da arkadaşlarından şiddet görmüş çocuklarımızın yaralarını iyileştirmekle kalmıyoruz, onlara kol kanat geriyor, gerekli mercilerle iletişime geçiyoruz.

Okula gönderilmeyen bir çocuğumuzla tanıştığımızda, eğitim hakkını kullanabilmesi için gerekeni yapıyoruz. Tıpkı meslektaşımız Dr. Burcu Habipoğlu gibi. Habipoğlu, muayene için geldiğinde tanışıyor 7 yaşındaki Elvan’la. Yaşından bir hayli küçük görünüyor Elvan. İlk kez doktora getirilmiş. Hiç bir aşısı yapılmamış o güne dek. Üstelik erkek kardeşleri okula giderken, Elvan okula da gönderilmemiş. Dr. Burcu Habipoğlu, önce Elvan’ı bitişik binadaki ilkokula kaydettiriyor. Ardından da aşılarını tamamlamak için bir takvim çıkarıyor. Burcu Hanım, Elvan’ı her görüşünde, küçük kızdaki değişimi de gözlemliyor. Elvan’ın meslektaşımıza en büyük hediyesi ne oldu biliyor musunuz? Okuma yazmayı söküp ilk karnesini aldığında aile hekiminin yanına koşmuş Elvan, sevincini ailesinden biriyle aile hekimiyle kutlamış.

Onlarsız herşeyin ne kadar anlamsız olduğunu hepimiz biliyoruz.
Haklarını yaşatalım!
Hiçbir çocuğun ölmeyeceği, hiçbir çocuğun sömürülmeyeceği, hiçbir çocuğun üzülmeyeceği bir dünyayı hep birlikte inşa edelim.